ÖNBIZALOMHIÁNY-GYERMEKKORBAN:
A gátlásos, félénk, önbizalom hiánnyal küzdő gyermek élete során, ha nem küzdi le ezt az akadályt, sokszor kerül számára nehéz, kihívásokkal teli helyzetekbe. Ezek a helyzetek még inkább megnehezítik a változás lehetőségét, a gyermek még visszahúzódóbbá válik. Pedig ebből van kiút!
"Kezdjük rögtön azzal, hogy mint mindennek, a félénkségnek is vannak előnyei. A természeténél fogva visszahúzódó gyermek, bár nem aktív irányítója a mindennapoknak, mégis nagyon jó megfigyelője. Már kamasz korára sok tapasztalattal rendelkezik a mindennapok forgatagában rohanó, extrovertált (a világ felé nyitott) társaihoz képest. Ezekből a gyermekekből gyakran kiváló elemző szakemberek, írók, művészek lesznek.
MIÉRT NEHÉZ A GYEREKEKNEK LEKÜZDENI AZ ÖNBIZALOMHIÁNYT?
Mert ez adja számára a biztonságot. A folyamat hasonló a szorongáshoz, mivel az önbizalomhiány a szorongás egy tünete is egyben. A gyermekek szorongásáról itt olvashat.
A gátlásos gyermek számára az új helyzetek mindig komoly kihívást jelentenek. A kihívások viszont csökkentik a gyermek biztonságérzetét, ezért visszahúzódik, vár. Csak akkor lép, ha már tudja, hogy a lépése biztosan kockázatmentes.
Mint szülő, többféle módon bíztathatjuk gyermekünket. Célunk az lehet, hogy gyermekünk elengedje gátlásait, és merje vállalni önmagát. A biztatásnak sokféle módja van, melyek közül az alábbiakat biztosan érdemes kerülni:
Ne vacakolj már annyit!” „Szedd már össze magad!” „Na, ne légy már ilyen félénk!” Ez a mód ahelyett, hogy előre vinné gyermekünk önbizalmát, csak ingerültséget és dühöt vált ki belőle. Sőt további „megerősítéseket eredményez”: „Azért sem!”
CSALÁD:
A közhiedelemmel ellentétben nem csak ott jelentkezik az önbizalomhiány, ha a szülők túlságosan tekintélyelvűek, és elnyomóak a gyermekkel szemben. A túlságosan megengedő helyzetek szintén eredményezhetnek gátlásosságot, mivel a gyermek nem volt korlátok elé állítva, és nem tudta megtapasztalni lehetőségei határait. A túlságosan elfoglalt szülők esetében a gyermek szintén jelez (nem tudatosan) valamilyen problémával, melynek egyik tünete lehet az önbizalomhiány. Ennek „segítségével” szeretné megkapni elfoglalt (és esetleg túlzottan is magabiztos) szülei figyelmét.
AMIRE SZÜKSÉGE VAN:
Támogató szeretet.
Megértés, elfogadás
A gyermeknek is lehet igaza
Korlátok, melyek nem érnek az égig, mégis rögzítik a legfontosabb elvárásokat
Korlátok ismerete a gyermek számára
Korlátok átlépésének a következményei és azok betartása
Biztonság